The Brother DCP-1612WVB is a compact mono laser all-in-one printer offering fast 20 ppm print speeds, wireless and USB connectivity, and multifunction capabilities (print, scan, copy). Bundled with 5 toner cartridges, it supports up to 5,000 pages or 3 years of printing, backed by a free 3-year warranty, making it an ideal cost-effective solution for home offices and small businesses.
| ASIN | B07J5VXGL3 |
| Best Sellers Rank | 109,769 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) 161 in Laser Printers |
| Compatible devices | Laptops, PC, Smartphones, Tablets |
| Computer Memory Type | DDR3L-1600 SDRAM |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Controller type | Android |
| Customer Reviews | 4.1 4.1 out of 5 stars (69) |
| Date First Available | 7 Oct. 2018 |
| Dual-sided printing | Yes |
| Form Factor | All-in-One |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Hardware Platform | Laptop, PC, Smartphone, Tablet |
| Included components | 5 Toner Cartridges |
| Item Weight | 7.2 kg |
| Item model number | DCP-1612WVB |
| Manufacturer | BROTHER |
| Max copy speed (black and white) | 20 ppm |
| Max input sheet capacity | 150 |
| Maximum Supported Paper Size | 13 x 19 inch |
| Maximum black and white print resolution | 4800x1200 dpi |
| Maximum copies per run | 999 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Operating System | Windows, Mac, Linux |
| Power Source | AC 100-240v, 50/60hz |
| Power consumption | 1612 Watts |
| Print media | Paper (plain) |
| Processor Count | 1 |
| Product dimensions | 34D x 38.5W x 25.5H centimetres |