title: "DV Inline Valve 1 in. FPT | 100-DV-NPT"
brand: "rain bird"
price: "£29.26"
in_stock: true
reviews_count: 13
category: "Rain Bird"
url: https://www.desertcart.co.uk/products/8201962-dv-inline-valve-1-in-fpt-100-dv-npt
store_origin: GB
region: United Kingdom
---
# 24 VAC low-power solenoid 0.2-40 GPM flow range Double-filtered pilot flow DV Inline Valve 1 in. FPT | 100-DV-NPT
**Brand:** rain bird
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
## Quick Answers
- **What is this?** DV Inline Valve 1 in. FPT | 100-DV-NPT by rain bird
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- rain bird enthusiasts
## Why This Product
- Trusted rain bird brand quality
## Key Features
- • **Effortless Efficiency:** Low-power 24 VAC solenoid minimizes energy use without sacrificing performance.
## Overview
The Rain Bird DV Inline Valve 1 in. FPT (model 100-DV-NPT) is a high-quality, energy-efficient irrigation valve designed for residential and light commercial use. Featuring a low-power 24 VAC solenoid, balanced pressure diaphragm, and double-filtered pilot flow system, it delivers reliable water flow from 0.2 to 40 GPM at pressures between 15 and 150 PSI. Its durable BunaN diaphragm with self-cleaning filters and flexible installation options make it a trusted choice for upgrading or maintaining irrigation systems.
## Description
Product Information:Economical irrigation valve for residential and light commercial applications. Features:#149; Doublefiltered pilotflow design for maximum reliability#149; Balancedpressure diaphragm for long life#149; External bleed to manually flush system of dirt and debris during installation and system startup#149; Internal bleed for sprayfree manual operation#149; Energyefficient, lowpower encapsulated solenoid with captured plunger and 90mesh (200 micron) solenoid filter#149; BunaN diaphragm with selfcleaning 90 mesh (200 micron) pilot water filter and captive spring#149; Operates in lowflow and Xerigation applications when the RBY filter is installed upstream#149; 1.25" (3,2 cm) stainless steel phillips head screws#149; Slipbyslip configuration for installation with poly pipe#149; Male by barb configuration for flexible installations especially when submains are deep#149; Accepts latching solenoid for use with Rain Bird batteryoperated controllers Specifications:#149; Model: 100DVOperating Range#149; Pressure: 15 to 150 psi (1,03 to 10,34 bar)#149; Flow: 0.2 to 40 gpm (0,05 to 9,08 m/h; 0,76 to 151,4 l/m)#149; Water Temperature: Up to 110 degrees F (43 degrees C)#149; Ambient Temperature: Up to 125 degrees F (52 degrees C)Electrical Specifications#149; 24VAC 50/60 Hz (cycles/sec.) solenoid#149; Inrush current: 0.30 A (7.2 VA) at 60 Hz#149; Holding current: 0.19 A (4.6 VA) at 60 Hz#149; Coil resistance: 4255 ohmsDimensions#149; Height: 4 1/2" (11,4 cm)#149; Height (Angle): 5 1/2" (14 cm)#149; Length: 4 3/8" (11,1 cm)#149; Length (MM): 5 3/8" (13,6 cm)#149; Length (Angle): 3 3/4" (9,5 cm)#149; Length (MB): 5 3/4" (14,6 cm)#149; Width: 3 1/3" (8,4 cm)
## Features
- 24 VAC 50/60 Hz cycles per second solenoid power requirement
- Accepts latching solenoid for use with Rain Bird batteryoperated controllers
- Balancedpressure diaphragm for long life
- BunaN diaphragm with selfcleaning 90 mesh 200 micron pilot water filter and captive spring
- Doublefiltered pilotflow design for maximum reliability
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B001QVH9H4 |
| Best Sellers Rank | #69,084 in Patio, Lawn & Garden ( See Top 100 in Patio, Lawn & Garden ) #329 in Automatic Irrigation Accessories |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (309) |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Item Weight | 0.16 ounces |
| Item model number | 100-DV |
| Manufacturer | Rain Bird |
| Product Dimensions | 3.33 x 4.38 x 4.5 inches |
## Images
## Questions & Answers
**Q: Can the seller answer if this is indeed a "rain bird 100-dv 1" inlet residential sprinkler valve"?**
A: I bought mine 2 years ago but it WAS genuine Rain Bird.
**Q: Is there a supply company that sells the wrench which is used to manually turn the valve?**
**Q: what is the maximum water pressure this solenoid can withstand?**
A: It's designed for homeowners, so it's at least 80 PSI, which is the maximum for homes.
**Q: Is it available Normally Open Position?**
A: No - this is a normally closed valve.
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Quality parts
*by 0***7 on September 27, 2022*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Worked fine to rebuild existing 100-DV valves.
*by J***S on February 8, 2024*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Rain bird valve replacement
*by M***Y on October 26, 2025*
## Frequently Bought Together
- Rain Bird DV Inline Valve 1 in. FPT | 100-DV-NPT