title: "ASROCK N100DC-ITX Intel Q-Core N100"
brand: "asrock"
price: "£161.38"
in_stock: true
reviews_count: 5
category: "As Rock"
url: https://www.desertcart.co.uk/products/658148810-asrock-n100dc-itx-intel-q-core-n100
store_origin: GB
region: United Kingdom
---
**Brand:** asrock
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🚀 Power your productivity with compact quad-core brilliance!
## Quick Answers
- **What is this?** ASROCK N100DC-ITX Intel Q-Core N100 by asrock
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- asrock enthusiasts
## Why This Product
- Trusted asrock brand quality
## Description
Sockel SoC Chipsatz SoC BIOS 64 Mbit AMI UEFI Formfaktor m-ATX geeignet für freien Multiplikator nein RAM Speicher max. 16 GB Speicherplätze 2 Speicher je Speicherplatz 8 GB Speicher Art DDR3 RAM Takt 1333;1600;1866 Speicher Kanäle Dual Speichertyp Non-ECC;Un-buffered Controller in CPU ja Anschlüsse extern LAN (RJ45) 1x 1 GPS/1 bit 2 (Tastatur) /Maus) 2 USB 3.0 2 USB 2.0 2 VGA 1 DVI 1 HDMI 1 Mikrofon 1 Line-Out 3.5 mm Klinke 2 Anschlüsse internal PCIe 2.0 1x PCIe x16; 2x PCIe x1 Mainbord Strom 24pin SATA 3 2 USB-Header USB 2.0 0 3 USB-A Header USB 3.0 1 Lüfter 3-polig 2 Sound Sound-Chip 7.1 CH HD Audio (Realtek ALC887 Audio Codec) Sonstiges LAN Realtek RTL8111E Farbe schwarz Gewicht (g) 682 Breite (cm) 22.60 Tiefe (cm) 17.80 Verpackunggen. sinhalt Schnen ellinstallationsanleitung;Treiber CD;I/O Blende;2x SATA Kabel Internal Grafik ja verfügbare Slots 3
Review: Good computer for office activities. However would recommend additional 60 mm cooling fan hotglued to the heat sink to prevent thermal throttle during some activities.
## Features
- ASROCK N100DC-ITX
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B0C9JG8L79 |
| Best Sellers Rank | #110,341 in Computers ( See Top 100 in Computers ) #1,068 in Motherboards |
| CPU Model | Pentium |
| Chipset Type | Intel C612 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| Compatible Processors | Intel Pentium Silver N100, Intel Celeron N6211 |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (96) |
| Global Trade Identification Number | 04710483943188 |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x4 |
| Item Dimensions L x W x H | 31L x 21W x 5H centimeters |
| Item Weight | 630 Grams |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Manufacturer | asrock |
| Memory Slots Available | 1 |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Model Name | N100DC-ITX |
| Model Number | N100DC-ITX |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Number of Ports | 4 |
| Platform | Windows 10 |
| Processor Socket | LGA 1200 |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 3 |
| Total SATA Ports | 2 |
| Total Usb Ports | 6 |
| USB 2.0 | 2 |
| Unit Count | 1 Count |
## Product Details
- **CPU socket:** LGA 1200
## Images
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Review
*by G***E on 21 January 2026*
Good computer for office activities. However would recommend additional 60 mm cooling fan hotglued to the heat sink to prevent thermal throttle during some activities.
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Review
*by V***9 on 2 March 2026*
*by S***N on 20 September 2023*
Even though N100 is a 6W TDP CPU, I find the CPU heatsink a bit too hot for comfort. To be safe, I would need to install a fan to keep heat in check later, which kind of defeat the purpose of building a mini silent PC. Well, it is what it is. Hope that it can work and serve me well for many years to come.
## Frequently Bought Together
- ASRock N100DC-ITX Mini-ITX Motherboard - Intel N100 Quad-Core (3.4GHz), DDR4, HDMI/D-Sub, Dual M.2 (NVMe/WiFi), SATA3, USB 3.2, Gigabit LAN, 19V DC Power