The DS18 SXE-1200.4/BK is a high-performance, full-range Class A/B 4-channel car amplifier delivering up to 1200W peak power. Featuring a fully variable crossover, adjustable gain, and compact aluminum design, it offers precise sound customization and easy installation. With robust thermal and overload protections, this amp ensures reliable, distortion-free audio for any vehicle custom build.
| ASIN | B0BMSJ4WSR |
| Are batteries included? | No |
| Brand | DS18 |
| Colour | BLACK |
| Customer Reviews | 4.3 4.3 out of 5 stars (196) |
| Date First Available | 22 May 2024 |
| Item Dimensions LxWxH | 25.4 x 30.5 x 22.9 Centimeters |
| Item Height | 9 Inches |
| Item Weight | 1 kg 360 g |
| Item Width | 12 Inches |
| Item model number | SXE1200.4/BK |
| Manufacturer | DS18 |
| Material | Aluminum |
| Model number | SXE1200.4/BK |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Net Quantity | 1.0 Count |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Memory Sticks | 1 |
| Operating Temperature | 80 Degrees Celsius |
| Output Power | 200 Watts |
| Product Dimensions | 25.4 x 30.48 x 22.86 cm; 1.36 kg |
| Specification Met | FCC |
| UPC | 810097261211 |
| Voltage | 12 Volts |
A**S
Good
M**.
J**N
A**R
insane heat from mild use. wired this thing up super pro with plenty of power (4ga ofc) less than 2ft from my agm battery running 2x 80w 4ohm speakers parallel creating a 2ohm load at 160watts that's 12.64v @1khz ac per channel from the speaker output at 75% flat volume from the head unit. plug in my speakers and the amp gets soo hot and goes into prot mode.. uninstall/return overrated pos amp