title: "Univolt CFW50/170 White Dado Trunking Three Compartment Flat Angle 50 x 170mm"
brand: "brand: univolt supplied by the lamp post"
price: "£32.99"
in_stock: false
store_origin: GB
region: United Kingdom
---
# Univolt CFW50/170 White Dado Trunking Three Compartment Flat Angle 50 x 170mm
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Univolt CFW50/170 White Dado Trunking Three Compartment Flat Angle 50 x 170mm by brand: univolt supplied by the lamp post
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- brand: univolt supplied by the lamp post enthusiasts
## Why This Product
- Trusted brand: univolt supplied by the lamp post brand quality
## Description
Univolt CFW50/170 Starline White Dado Trunking Three Compartment Flat Angle With Curved Upper & Lower Profiles 170mm x 50mm Univolt Starline dado trunking system has been developed to provide a practical solution for the supply of power, data and telecommunication cabling in new and refurbished buildings. In response to an increased demand for cable management especially in the modern office environment, Dietzel Univolt have designed this system in an aesthetically pleasing profile and finish. The system is ideal for use in offices, hospitals, hotels, laboratories, conference centres etc.
## Features
- The system is ideal for use in offices, hospitals, hotels, laboratories, conference centres etc.
- Temperature rating -25°C to +60°C