title: "1 x Pickering 104-2-A-24/2D. High Voltage 1.5kV Stand-off. 2 Form A (SPST). 24 Volt"
brand: "pickering reed relays"
price: "£27.79"
in_stock: true
category: "Electronics"
url: https://www.desertcart.co.uk/products/63016042-1-x-pickering-104-2-a-24-2d-high-voltage
store_origin: GB
region: United Kingdom
---
# 1 x Pickering 104-2-A-24/2D. High Voltage 1.5kV Stand-off. 2 Form A (SPST). 24 Volt
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** 1 x Pickering 104-2-A-24/2D. High Voltage 1.5kV Stand-off. 2 Form A (SPST). 24 Volt by pickering reed relays
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- pickering reed relays enthusiasts
## Why This Product
- Trusted pickering reed relays brand quality
## Description
A 24V 0.5A dry double switch reed relay from the 104 series. The relay has a 10W power rating and can switch up to 1kV, with a stand-off of up to 1.5kV. The relays are designed to be utilised with voltages that are beyond the capabilities of conventional SIL reed relays. Packaged in a single-in-line case that allows for easy stacking in high density designs. The relay is 100% tested for dynamic contact resistance for guaranteed performance and feature an internal mu-metal magnetic screen that eliminates problems encountered due to magnetic interaction when closely stacking relays. Ideal for applications such as transformer or cable testing or ATE where high voltage handling is required, including control and isolation of SCR or triac gates.