brand: "aims power"
price: "£286.80"
in_stock: true
reviews_count: 8
category: "Aims Power"
store_origin: GB
region: United Kingdom
---
# 80A max charging current Supports 12-48V & 8 battery types Fanless heatsink cooling AIMS Power SCC80AMPPT 80 Amp MPPT Solar Charge Controller; Charges 12, 24, 36 and 48 Volt Solar Systems; 4 Stage Charging; Battery Type Selector; Stackable; Over Temp Protection
**Brand:** aims power
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> ⚡ Power your future with precision and scale — the controller that grows with you!
## Quick Answers
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- aims power enthusiasts
## Why This Product
- Trusted aims power brand quality
## Description
AIMS Power SCC80AMPPT 80 Amp MPPT Solar Charge Controller; Charges 12, 24, 36 and 48 Volt Solar Systems; 4 Stage Charging; Battery Type Selector; Stackable; Over Temp Protection Key FeaturesMPPT technology; Maximum Power Point Tracking produces maximum available power from PV array to battery bank utilizing peak power of the I-V curveQuality heatsink cooling, no fans needed and no thermal deratingBattery type selector and user defined charging voltage4 stage charging, PV input, battery output and load control portsStackable, Reliable electronics, over engineered components generating less heatVery efficient up to 99%, Low self consumptionThermal design rugged case, Over temp protection, Overload, short circuit, high and low voltage protectionRS485 port for computer monitoringMarine coatedMounting holes SpecificationsPV Operating Voltage: 15 to 150Vdc at 12V; 34 to 150Vdc at 24V; 50 to 150Vdc at 36V; 60 to 150Vdc at 48VRated PV input: 12V – 1200 Watts; 24V – 2400 watts; 36V – 3600 watts; 48V – 4800 wattsMaximum charging current: 80 ampsMaximum DC load current: 60 ampsMax PV open circuit voltage: 150VdcSelf power consumption: less than 4 wattsBattery types: gel, sealed, AGM, flooded, lithium, user defined (adjustable voltage)4 Stage charging: bulk, absorption, float and equalize Bulk charge voltage: sealed 14.4V, AGM/gel 14.2V, flooded 14.6V, user defined 10-15VLow voltage disconnect voltage: 10.5V (10.5-12.5V adjustable)Enclosure: IP43 protection, metalTemperature range: -25 C to 60 C or -13 F to 140 FWire knockouts: 1.25"Unit weight: 19 lbsDimensions: 14"L x 9"W x 4.7"HCertifications: ETL to UL1741, CE, RoHS
## Features
- CERTIFIED: CE, ETL to UL1741 and RoHS compliant
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B078VGHB1L |
| Best Sellers Rank | #505,848 in Patio, Lawn & Garden ( See Top 100 in Patio, Lawn & Garden ) #506 in Renewable Energy Controllers |
| Brand Name | AIMS Power |
| Color | BLUE |
| Customer Reviews | 4.3 out of 5 stars 26 Reviews |
| Global Trade Identification Number | 00840271004358 |
| Included Components | 1 charge controller and manual |
| Item Type Name | Solar Charge Controller |
| Item Weight | 19 Pounds |
| Manufacturer | AIMS POWER |
| Material | Metal |
| Material Type | Metal |
| UPC | 840271004358 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | 2 year manufacturers warranty |
## Product Details
- **Color:** BLUE
- **Material:** Metal
- **Item Weight:** 19 Pounds
- **Display Type:** LCD or LED
## Images
## Available Options
This product comes in different **Size** options.
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Heay duty charger
*by J***S on April 4, 2019*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Great charger for solar.
*by K***N on April 4, 2025*
Great charger for solar. It's quite on account it doesn't use a fan.
### ⭐ Beware of Lemons: AIMs Solar Charge Controllers—High Costs with Low Reliability
*by D***T on May 11, 2024*
## Frequently Bought Together
- SELTERM 25pcs 4 AWG 3/8" Stud Battery Lugs, Ring Terminals, Heavy Duty Copper Wire Lugs, Battery Cable Ends, 4 Guage Ring Terminal Connectors, UL Bare Copper Eyelets Electrical Battery Cable Lugs