title: "ELECTRONIC COMPONENTS - G8V-RH-1C7T-R-DC12 (2 Pieces)- MICRO AUTOMOTIVE RELAY, SPDT, 12VDC, 20A"
brand: "omron"
price: "£15.23"
in_stock: true
reviews_count: 8
category: "Omron"
store_origin: GB
region: United Kingdom
---
# ELECTRONIC COMPONENTS - G8V-RH-1C7T-R-DC12 (2 Pieces)- MICRO AUTOMOTIVE RELAY, SPDT, 12VDC, 20A
**Brand:** omron
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** ELECTRONIC COMPONENTS - G8V-RH-1C7T-R-DC12 (2 Pieces)- MICRO AUTOMOTIVE RELAY, SPDT, 12VDC, 20A by omron
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- omron enthusiasts
## Why This Product
- Trusted omron brand quality
## Description
Review: Fit perfect - Much cheaper than buying this item from my CAT Dealer.
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B071J39P7V |
| Best Sellers Rank | #366,980 in Industrial & Scientific ( See Top 100 in Industrial & Scientific ) #752 in Electromechanical Relays |
| Brand Name | Omron |
| Coil Voltage | 12 Volts |
| Connector Type | Quick Connect |
| Contact Current Rating | 20 Amps |
| Contact Material | Silver Or Silver Alloy |
| Contact Type | Spdt |
| Current Rating | 20 Amps |
| Customer Reviews | 4.6 out of 5 stars 62 Reviews |
| Manufacturer | Zotoyi |
| Maximum Switching Current | 20 Amps |
| Model | X2-G8V-1C7T-R-DC12 |
| Mounting Type | DIN Rail Mount |
| Number of Terminals | 3 |
| Operation Mode | Automatic |
| Part Number | X2-G8V-1C7T-R-DC12 |
| Unit Count | 1.00 Count |
| Wattage | 240 watts |
## Product Details
- **Contact Type:** Spdt
- **Current Rating:** 20 Amps
- **Coil Voltage:** 12 Volts
## Images
## Questions & Answers
A: Try GM part number 12177234.  Should be same OMRON 5 pin relay.
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Fit perfect
*by D***R on March 28, 2024*
Much cheaper than buying this item from my CAT Dealer.
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Seadoo spark 3 up
*by A***N on April 7, 2022*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Worked great
*by A***R on July 19, 2021*
Worked great! Delivered fast
## Frequently Bought Together
- OMRON ELECTRONIC COMPONENTS - G8V-RH-1C7T-R-DC12 (2 Pieces)- MICRO AUTOMOTIVE RELAY, SPDT, 12VDC, 20A
- G8V-RH-1C7T-R-DC12 Power Relay Multi Purpose Relay Fuel Pump Relay Black Automotive Relay Automotive Replacement Electrical System Relays Electromechanical Relays, 5 Pin (4 Pieces)