brand: "maizoon"
price: "£28.80"
in_stock: true
reviews_count: 5
category: "Maizoon"
store_origin: GB
region: United Kingdom
---
**Brand:** maizoon
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> ⚙️ Master your craft with precision and power – don’t get left behind!
## Quick Answers
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- maizoon enthusiasts
## Why This Product
- Trusted maizoon brand quality
## Description
Maizoon CNC Lathe Threading Turning Tool Set SER1212H16 Insert Holder + 10pcs 16ER AG60 Carbide Inserts + T15 Wrench Lathe ToolsFeatures:Cutting fast, accuracy and stability.High strength, high toughness, stable and durable.Applying for turning, copy turning and facing, is suitable for cutting fluid. It can reduce the tool grinding cost and improve the cutting efficiency. Specifications:Insert Material: cemented carbideInsert Model: 16ER AG60Insert Holder Model: SER1212H16Wrench Model: T15Insert Size: Approx. 15 * 15 * 4mm (L * W * H)Holder Size: 100 * 12 * 16mm (L * W* H)Wrench Length: 87mm / 3.4inPackage Size: 12.2 * 3.8 * 3.8cm / 4.8 * 1.5 * 1.5inPackage Weight: 194g / 6.8oz Package included:1 x SER1212H16 Turning Holder1 x Wrench10 x Inserts
Review: Fanno il loro lavoro
## Features
- Good toughness and hardness, long service life.
- High grip, impact resistance and strong, clear speed advantage, cut off bulk machining.
- Profiling bar for semi-finishing and finishing operations.
- To reduce the tool grinding cost and improve the cutting efficiency.
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B094J85JW1 |
| ASIN  | B094J85JW1 |
| Batteries Included? | No |
| Batteries Required? | No |
| Best Sellers Rank | #42,140 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #10 in Lathe Turning Tools |