brand: "celestron"
price: "£409.70"
in_stock: true
reviews_count: 4
category: "Celestron"
store_origin: GB
region: United Kingdom
---
**Brand:** celestron
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🔬 Unlock the unseen — because your curiosity deserves the sharpest view.
## Quick Answers
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- celestron enthusiasts
## Why This Product
- Trusted celestron brand quality
## Features
- Lab-ready compound binocular microscope with up to 1000x power
- Parallel dual coarse and fine focus knobs provide fine-detailed viewing of your slides
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B08N5D6WZV |
| Best Sellers Rank | 80,735 in Business, Industry & Science ( See Top 100 in Business, Industry & Science ) 16 in Compound Binocular Microscopes |
| Brand Name | Celestron |
| Colour | White |
| Country of Origin | China |
| Customer Reviews | 4.0 4.0 out of 5 stars (4) |
| Digital Magnification Measured in Multiples (Digital Zoom) | 1000 x |
| Enclosure Material | Metal |
| Global Trade Identification Number | 00050234441353 |
| Item Dimensions L x W x H | 49.6L x 30.5W x 21H centimetres |
| Item Type Name | Microscope |
| Item Weight | 2 Kilograms |
| Light Source Type | LED |
| Manufacturer | Celestron |
| Manufacturer Part Number | 44135-CGL |
| Model Name | CB1000CF |
| Model Number | 44135-CGL |
| Objective Lens Description | Achromatic |
| Power Source | Corded Electric |
| Real Angle Of View | 45 Degrees |
| UPC | 050234441353 |
| Voltage | 240 Volts |
## Product Details
- **Colour:** White
- **Item weight:** 2 Kilograms
- **Light source type:** LED
- **Magnification maximum:** 1000 x
- **Material:** Metal
- **Model name:** CB1000CF
- **Product dimensions:** 49.6L x 30.5W x 21H centimetres