title: "RN5.2000D Rubicon Nano 2000W Class D 5-Channel Amplifier"
brand: "soundstream"
price: "£481.06"
in_stock: true
reviews_count: 5
category: "Soundstream"
store_origin: GB
region: United Kingdom
---
# 2000W max power output Hybrid aluminum heatsink for cooling 5-channel versatile configuration RN5.2000D Rubicon Nano 2000W Class D 5-Channel Amplifier
**Brand:** soundstream
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> ⚡ Elevate your drive with power and precision—Soundstream Rubicon Nano rules the road!
## Quick Answers
- **What is this?** RN5.2000D Rubicon Nano 2000W Class D 5-Channel Amplifier by soundstream
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- soundstream enthusiasts
## Why This Product
- Trusted soundstream brand quality
## Key Features
- • **Powerhouse Performance:** Delivers up to 2000W max power for crystal-clear, room-shaking sound.
## Overview
## Description
Review: Excelente llego en tiempo y de buena calidad
Review: Love this amp, it's has been a while, probably since the early nineties, I used to have a pair if HiFonics amps that would put out maybe 200 watts RMS each and thy were heavy and massive, but this little guy is close to 1000 watts RMS and it does every thing, Im running a whole system with only this little amp and I don't even need a pre amp cross over because it's part of it. Sound quality it's loud and clean. Im running as mid highs, four Skar audio TX 68 and four SPX-1 Elite tweeters, and for the sub bass Im running one 15" Kicker CompR in a 4cuft ported enclosure tuned to 35Hz, I just can't be happier.
## Features
- Rubicon Nano 2000W Class D 5-Channel Amplifier
- RMS Power Range: 75Wx1@4-ohms / 200Wx1@2-ohms / Bridged: 600Wx1@4-ohms
- Maximum Power: 2000 Watts
- MOSFET Power Supply w/ Audiophile Grade IRTM Transistors
- Hybrid Aluminum Alloy Heatsink for Optimum Dissipation
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B01B9KH1QK |
| Best Sellers Rank | #141,669 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #99 in Car Multichannel Amplifiers |
| Brand Name | Soundstream |
| Customer Reviews | 4.3 4.3 out of 5 stars (139) |
| Global Trade Identification Number | 00709483050761 |
| Included Components | Amplifier |
| Item Dimensions | 41.9 x 24.8 x 9.5 centimeters |
| Item Type Name | Amplifier |
| Manufacturer | Soundstream |
| Material Type | Aluminum |
| Maximum Supply Voltage | 16 Volts (DC) |
| Minimum Supply Voltage | 12 Volts |
| Model | RN5.2000D |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Channels | 5 |
| Output Power | 2000 Watts |
| Package Type Name | consumer box |
| Specification Met | CE |
| Supply Current | 22.22 Milliamps |
| UPC | 709483050761 |
## Product Details
- **Item dimensions L x W x H:** 41.9 x 24.8 x 9.5 centimeters
## Images
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Review
*by J***E on 31 October 2019*
Excelente llego en tiempo y de buena calidad
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Review
*by J***N on 16 March 2026*
Love this amp, it's has been a while, probably since the early nineties, I used to have a pair if HiFonics amps that would put out maybe 200 watts RMS each and thy were heavy and massive, but this little guy is close to 1000 watts RMS and it does every thing, Im running a whole system with only this little amp and I don't even need a pre amp cross over because it's part of it. Sound quality it's loud and clean. Im running as mid highs, four Skar audio TX 68 and four SPX-1 Elite tweeters, and for the sub bass Im running one 15" Kicker CompR in a 4cuft ported enclosure tuned to 35Hz, I just can't be happier.
*by E***R on 25 February 2021*
## Frequently Bought Together
- Soundstream RN5.2000D Rubicon Nano 2000W Class D 5-Channel Amplifier
- Clarion EQS755 7-Band Car Audio Graphic Equalizer with Front 3.5mm Auxiliary Input, Rear RCA Auxiliary Input and High Level Speaker Inputs, BLACK
- Soundstream TWS.4 1" Niobium Micro Dome Tweeters-Set of 2