title: "XT10QLVC Mercon Lv Automatic Transmission Fluid"
brand: "motorcraft"
price: "£18.70"
in_stock: true
reviews_count: 6
category: "Motorcraft"
url: https://www.desertcart.co.uk/products/276828934-xt10qlvc-mercon-lv-automatic-transmission-fluid
store_origin: GB
region: United Kingdom
---
**Brand:** motorcraft
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> ⚙️ Keep your ride shifting smooth and flawless — because your Ford deserves the best!
## Quick Answers
- **What is this?** XT10QLVC Mercon Lv Automatic Transmission Fluid by motorcraft
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- motorcraft enthusiasts
## Why This Product
- Trusted motorcraft brand quality
## Key Features
- • **Advanced Synthetic Protection:** Guards against wear, rust, sludge, and transmission shudder
## Overview
## Description
Review: تم استخدامه في تبديل زيت الجير للفورد ف١٥٠ ٢٠١٥
## Features
- Seamless functionality
- Unparalleled performance
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B008B66WRA |
| Best Sellers Rank | #15,284 in Automotive ( See Top 100 in Automotive ) #21 in Automotive Transmission Fluids |
| Brand Name | Motorcraft |
| Container Type | Bottle |
| Customer Reviews | 4.8 4.8 out of 5 stars (737) |
| Flash Point | 421 Degrees Fahrenheit |
| Global Trade Identification Number | 00031508565913 |
| Included Components | Motorcraft - 0 (XT10QLVC) |
| Item Form | Liquid |
| Item Type Name | Motorcraft Auto Parts |
| Item Weight | 1.9 Pounds |
| Liquid Volume | 0.47 Liters |
| Manufacturer | Motorcraft |
| Material | Synthetic |
| Model Number | XT-10-QLVC |
| Number of Items | 1 |
| Part Number | XT-10-QLVC |
| Recommended Uses For Product | Automotive |
| SAE J300 Viscosity Grade | 10W |