brand: "rocket racing"
price: "£41.87"
in_stock: false
category: "Toy"
store_origin: GB
region: United Kingdom
---
# Rocket Racing #ROCKET540-3900KV Rocket Sensorless Brushless 540 Size Motor 3900KV For 1/10 RC
**Brand:** rocket racing
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- rocket racing enthusiasts
## Why This Product
- Trusted rocket racing brand quality
## Description
Specifications: Max voltage: 13V MaxRPM: 50000 Watts: 900W Max amps: 69A Length: 55mm Length of extend shaft: 15mm Rotor Poles: 4 Resistance: 0.0081 Shaft: 3.1mm Kv(RPM/Volt): 3900KV Features: 4 Pole 12 Slot hi-torque motor design CNC machined 6061 T6 billet aluminum heatsink can High purity copper windings maximizes efficiency High RPM ABEC5 oversized bearings Stator: Super Thin (0.2mm) lamination Precision Engineered for Maximum Energy Conversion
## Features