The Dayton Audio DAEX58FP is a compact 58mm exciter that converts solid surfaces into dynamic speakers by vibrating them up to 20,000 Hz. With 25W power handling and an 8 Ohm impedance, it integrates easily with most amplifiers. Its low-profile design and included mounting plate make it perfect for creative audio projects, from custom flat panel speakers to innovative instrument mods.
| ASIN | B00CWEJJ9K |
| Additional Features | Display |
| Age Range Description | Adult |
| Audio Driver Size | 58 Millimeters |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Output Mode | Stereo |
| Best Sellers Rank | #65,422 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #465 in Speaker Parts & Components |
| Brand | Dayton Audio |
| Built-In Media | Mounting plate, adhesives (3M tape or gel glue recommended) |
| Color | Black |
| Compatible Devices | Smartphone, Tablet, Laptop, Television, Desktop, MP3 Player, Projector |
| Connectivity Protocol | Ethernet |
| Connectivity Technology | Wired |
| Control Method | Touch |
| Controller Type | App Control |
| Customer Package Type | Flat Free Package (FFP) |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (187) |
| Enclosure Material | Metal |
| Frequency Response | 20000 Hz |
| Global Trade Identification Number | 00848791000492 |
| Impedance | 8 Ohms |
| Is Electric | Yes |
| Is Waterproof | FALSE |
| Item Dimensions D x W x H | 0.79"D x 2.28"W x 2.28"H |
| Item Weight | 0.28 Pounds |
| MP3 player | No |
| Manufacturer | Dayton Audio |
| Model Name | DAEX58FP |
| Model Number | DAEX58FP |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of Circuits | 1 |
| Number of Audio Channels | 2.0 |
| Power Source | Corded Electric |
| Speaker Maximum Output Power | 40 Watts |
| Speaker Size | 58 Millimeters |
| Speaker Type | Coaxial |
| Subwoofer Connectivity Technology | Wired |
| Subwoofer Diameter | 0.5 Meters |
| Tweeter Diameter | 58 Millimeters |
| UPC | 848791000492 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | 1 Year |
| Warranty Type | Limited |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Woofer Diameter | 58 Millimeters |
X**8
Do you play guitar?
G**E
Fabulous actuators!
D**I
Great for fiberglass boat.
R**A
Sounds excellent on window.
P**O
Great buy
C**8
Impressive
J**S
These little guys rock hard
J**.
Probably good for a science project but I would look to another model to make speakers.
V**N
V**T
I**N
Nice little Bass speakers perfect for that added punch
S**R
monté sur une planche de contreplauė 5mm x30x30cm collé à un canvas 3d de 40x40cm en paire connecté en parallèle, le son est fantastique bien meilleur que la plupart des modèles collés à une plaque de polystyrène extrudé qu'on voit partout sur YouTube,. les basses sont profondes, les médiums et aigus sont précis et détaillées, juste incroyable.