title: "SSEYL Hantek DSO5200A PC Based USB Digital Storage Oscilloscope 2CH 200MHz 250MS/s"
brand: "hantek dso"
price: "£305.76"
in_stock: false
category: "Misc."
store_origin: GB
region: United Kingdom
---
# SSEYL Hantek DSO5200A PC Based USB Digital Storage Oscilloscope 2CH 200MHz 250MS/s
**Brand:** hantek dso
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **What is this?** SSEYL Hantek DSO5200A PC Based USB Digital Storage Oscilloscope 2CH 200MHz 250MS/s by hantek dso
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- hantek dso enthusiasts
## Why This Product
- Trusted hantek dso brand quality
## Description
Specifications:
 *Model:DSO5200A
 *Bandwidth:200MHz
 *Channels:2
 *Max. Sample rate:250MS/s
*Rise Time:1.7ns
 *Impedance:1MΩ 25pF
*Coupling:AC/DC/GND
*Vertical Resolution:9Bit
*Gain range:10mV-10V, 10Steps
*DC accuracy:±3%
*Time Base Range:2ns-1h, 39 Steps
*Vertical adjustable:Yes
*Input protection:Diode clamping
*X-Y:Yes
*EXT. input:Yes
*Trigger Mode:Auto, Normal and Single
*Trigger Slope:+/-
*Trigger level adjustable:Yes
*Trigger Type:Rising edge, falling edge
*Trigger Source:CH1, CH2, EXT
*Pre/Post trigger:0-100%
*Buffer size: 1M
*Sampling selection:Yes
*Waveform Display:port/line, waveform average, persistence, intensity
*Network:Open/Close
*Vertical mode:CH1, CH2, Dual, ADD
*Cursor measurement:Yes
*Math:FFT, addition, subtraction, multiplication, division.
*Cursor:Frequency, Voltage
*Accessories:S/W CD, probes, manual, USB cord
## Features
- Bandwidth:200MHz