title: "DD-50-S-LTBLU Small Dissection Petri Dish, Light Blue, 50 mm D x 17 mm H"
brand: "living systems instrumentation"
price: "£36.50"
---
# DD-50-S-LTBLU Small Dissection Petri Dish, Light Blue, 50 mm D x 17 mm H
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** DD-50-S-LTBLU Small Dissection Petri Dish, Light Blue, 50 mm D x 17 mm H by living systems instrumentation
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- living systems instrumentation enthusiasts
## Why This Product
- Trusted living systems instrumentation brand quality
## Description
## Features
- High Quality Glass Petri Dish; 50 mm Diameter by 17 mm Height
- Silicone depth: ~6 mm
- Autoclavable and reusable.
- Height and diameter dimensions are generally within +/- 2 mm.