title: "KOOBOOK2Pcs 100A SCT-013-000 Non-invasive AC Current Sensor Split Core Current Transformer"
brand: "koobook"
price: "£16.90"
in_stock: true
reviews_count: 2
store_origin: GB
region: United Kingdom
---
# KOOBOOK2Pcs 100A SCT-013-000 Non-invasive AC Current Sensor Split Core Current Transformer
**Brand:** koobook
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** KOOBOOK2Pcs 100A SCT-013-000 Non-invasive AC Current Sensor Split Core Current Transformer by koobook
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- koobook enthusiasts
## Why This Product
- Trusted koobook brand quality
## Description
## Features
- Make sure this fits by entering your model number.
- Opening size: 13mm × 13mm
- Non-linearity ± 3% (10% ~ 120% rated input current)
- Lead length: 1.5 meters, standard Φ3.5 three-pin plug output
- Two output forms of current and voltage (voltage output type built-in sampling resistor).
## Images
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐
    Received 30A current transformers, not 100A