title: "Leopard Hobby #ESC/18AV2 Leopard 18A ESC For 1/18 RC"
brand: "leopard hobby"
price: "£31.72"
in_stock: false
category: "Toy"
url: https://www.desertcart.co.uk/products/11157666-leopard-hobby-esc-18av2-leopard-18a-esc-for-1-18
store_origin: GB
region: United Kingdom
---
# Leopard Hobby #ESC/18AV2 Leopard 18A ESC For 1/18 RC
**Brand:** leopard hobby
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Leopard Hobby #ESC/18AV2 Leopard 18A ESC For 1/18 RC by leopard hobby
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- leopard hobby enthusiasts
## Why This Product
- Trusted leopard hobby brand quality
## Description
Specification: Output:Continuous current 18A, burst current 50A Input:4-9 cells NiMH/NiCd or 2-3 cells LiPo BEC Output:6V/1A Suitable ?12T 2030 Brushless Motor: Suitable Car:1/18 on-road or off-road cars for normal race or sportful race. Size:31.5mm(L)x24mm(W)x15mm(H) Weight:19g(Without wires) Features: Compatible with all sonsorless brushless motor Use top quality electronic components to enhance the current endurance ability of the ESC. Excellent start-up, acceleration and linearity features With 3 running modes: Racing mode (Forward), Forward/Backward mode and Rock Crawler mode With 4 steps of maximum reverse force adjustment Proportional ABS brake function with 4 steps of maximum brake force adjustment, 8 steps of drag-brake force adjustment and 4 steps of initial brake force adjustment With 9start modes (Also called "Punch" ) from "Soft" to "Very aggressive" to suitable for different tracks Multiple protection features: Low voltage cut-off protection for lithium or nickel battery / Over-heat protection / Throttle signal loss protection / Motor blocked protection With8 steps of timing adjustment to get the best compatibility with various of motors Easily program with only one button and compatible with pocket-sized program card The ESC is USB supported. The firmware of the ESC can be d through an USB adapter on the Advanced LCD Program Box (Optional device)
## Features
- Specification: Output:Continuous current 18A, burst current 50A Input:4-9 cells NiMH/NiCd or 2-3 cells LiPo BEC Output:6V/1A Suitable ?12T 2030 Brushless Motor: Suitable Car:1/18 on-road or off-road cars for normal race or sportful race. Size:31.5mm(L)x24mm(W)x15mm(H) Weight:19g(Without wires) Features: Compatible with all sonsorless brushless motor Use top quality electronic components to enhance the current endurance ability of the ESC. Excellent... more details below