title: "VTC605-12-24 Step Up DC-DC Converter Input: 10.5 - 28 VDC, Output: 24 - 27.5 VDC 20-45 Amps"
brand: "samlex"
price: "£11.17"
in_stock: false
url: https://www.desertcart.co.uk/products/10907937-vtc605-12-24-step-up-dc-dc-converter-input-10
store_origin: GB
region: United Kingdom
---
# VTC605-12-24 Step Up DC-DC Converter Input: 10.5 - 28 VDC, Output: 24 - 27.5 VDC 20-45 Amps
**Brand:** samlex
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **What is this?** VTC605-12-24 Step Up DC-DC Converter Input: 10.5 - 28 VDC, Output: 24 - 27.5 VDC 20-45 Amps by samlex
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- samlex enthusiasts
## Why This Product
- Trusted samlex brand quality
## Description
Input voltage: 10.5 to 28 VDC, output voltage: 24 VDC. Dimensions: 9 x 7.8 x 4.3. Weight: 6 pounds